Zestaw herbat idealny na początek przygody

Herbata jest jednym z najstarszych napojów znanych człowiekowi, które są chętnie spożywane do dziś. Na przestrzeni lat zmieniły się trendy, ale przede wszystkim metody uprawy tej rośliny. Dzięki temu, obecnie mamy na rynku mamy dostępne różne rodzaje herbat w niskich cenach. Pierwszy kontakt z herbatą wysokiej jakości może być zaskakujący, jeżeli wcześniej spożywaliśmy tylko wersję ekspresową, w torebkach. Smak jest znacznie bogatszy, wyczuwalne są ciekawe, nieoczywiste nuty. Na początku tej przygody warto sięgnąć po zestaw herbat, by mieć szerzy przegląd tego, co dostępne jest na rynku.

Herbaty zielone

Bardzo dobrze została przyjęta w Europie. Jest jedną z najzdrowszych odmian herbaty. Podczas przetwarzania, liście poddawane są minimalnej ilości oksydacji, dzięki temu zachowują delikatny, trawiasto-ziołowy smak. Zestaw herbat zielonych może zaskoczyć różnorodnością. Do najciekawszych odmian, które warto spróbować należą:

  • Sencha – mająca bardzo delikatny aromat. Wyczuwalne są nuty wanilii oraz siana. Jest bardzo łatwa w parzeniu i nawet po popełnieniu błędów, będzie smakować przyjemnie. Liście używane do produkcji tej herbaty, pochodzą z części krzewu najbardziej wystawionych na słońce.
  • Yun Ming – składa się z większych, poskręcanych liści. Ma bardzo słodki i wyraźny aromat. Wyczuwalne są aromaty drzewne oraz jabłkowe. Herbata przed zaparzeniem ma niesamowity, intensywny smak.
  • Gunpowder – przed zaparzeniem przypomina proch strzelniczy, czemu zawdzięcza swoją nazwę. Jej smak mocno zmienia się wraz z kolejnymi zaparzeniami. Ma bardzo intensywny, herbaciany smak. Ma właściwości pobudzające.
  • Matcha – znana z deserów i potraw japońskich. Sama w sobie ma bardzo ziemno-orzechowy smak. Można ją podawać na ciepło, na zimno czy z dodatkami, takimi jak mleko, miód czy imbir

Herbaty czarne

Ta odmiana doskonale jest znana Polakom. Większość ‘ekspresówek’ to właśnie herbaty czarne. Otrzymywane są poprzez 4 procesy – więdnięcie, skręcanie, fermentacja i suszenie. W formie liściastej mogą zaskoczyć bogactwem aromatów. Jeden zestaw herbat może zawierać takie o smaku lekkim, słodkim a także gorzkim, ziemistym. Do najciekawszych, wartych uwagi odmian należą:

  • Ceylon – Bardzo bogata smakowo herbata o złotym kolorze naparu. Dominują aromaty herbaciane i orzechowe. Można ją parzyć wielokrotnie, a ostatnie zalania przypominają w smaku delikatną kawę zbożową z nutami owocowymi.
  • Bop – odmiana gruzińska, bardzo uznana na całym świecie. Jest mocno rozdrobiona i mocna w smaku. Ma silne właściwości pobudzające.
  • Lapsang – dymna herbata o mocnym, wyrazistym aromacie. Świetna na długie, jesienne wieczory
Zdjęcie autorstwa pvproductions - pl.freepik.com